KUURNE/RED. – Op vrijdag 17 oktober 2025 viert Dag van de Jeugdbeweging feest, want de hoogdag voor alle jeugdbewegingsleden bestaat 25 jaar. Ook dit jaar zullen jongeren overal in Vlaanderen en Brussel weer hun trots laten zien door met hun das, hemd of T-shirt naar school of werk te gaan. Doorheen de dag kunnen ze ook aansluiten op meer dan 200 lokale activiteiten.
Het jaar 2000: de Sims wordt gelanceerd, George W. Bush wordt verkozen én de Vlaamse jeugdbewegingen slaan de handen in elkaar voor de eerste editie van Dag van de Jeugdbeweging.
Jeugdbewegingskledij
Voor het eerst gaan kinderen, jongeren en volwassenen in heel Vlaanderen en Brussel in hun jeugdbewegingskledij een dag naar school of werk om hun fierheid op hun jeugdbeweging onder de aandacht te brengen.
Nu, 25 jaar later, is de dag een gekend concept door jong en oud. In vele steden en gemeenten, groot en klein, wordt er feestelijk uitgepakt om de leden en hun leiding in de kijker te zetten met een ontbijt, een massaspel, optredens of andere activiteiten. Alle activiteiten ontdekken kan via dagvandejeugdbeweging.be
Fier
Ook dit jaar staat er weer veel te gebeuren. Er werden – in Vlaanderen en Brussel – meer dan 200 activiteiten en evenementen geregistreerd. Maar de Dag van de Jeugdbeweging is niet alleen een moment om te vieren. Het is ook een moment om het belang van en de uitdagingen voor jeugdbewegingen onder de aandacht te brengen. “We willen tonen hoe fier we zijn om in de jeugdbeweging te zitten en willen duidelijk maken welke meerwaarde dat heeft”, zegt Marij Germijns, coördinator van Chirojeugd Vlaanderen.
Immaterieel erfgoed
Bijna 1 op 5 kinderen en jongeren in Vlaanderen en Brussel maken deel uit van een jeugdbeweging. Daarmee hebben de jeugdbewegingen en de betrokken jongeren een enorme maatschappelijke meerwaarde. “Wij maken bijvoorbeeld werk van een zo laagdrempelig mogelijke werking zodat zoveel mogelijk kinderen daar van kunnen genieten”, aldus Marij Germijns. De jeugdbewegingen vormen een veilige plek om binnen te groeien, ervaren en te leren samenleven en -werken. Een meerwaarde die zich laat voelen over verschillende generaties heen. Dat werd ook bevestigd door de erkenning als Vlaams immaterieel erfgoed in 2024.
Meer dan alleen vieren
Toch worden er nog heel wat drempels ervaren om nog meer positieve impact te hebben. Net daarom doen de jeugdbewegingen, voor 25 jaar Dag van de Jeugdbeweging, een oproep aan alle bestuursniveaus van lokaal tot federaal om te blijven investeren in jeugd en jeugdbewegingen. Maak per jaar werk van een plan met daarin 25 concrete acties om lokale groepen echt vooruit te stuwen. Denk aan het verder uitbouwen van UiTPAS om jeugdwerk nog toegankelijker te maken, ondersteunen bij het veiliger maken en renoveren van jeugdinfrastructuur, administratieve vereenvoudiging of 25 extra kwaliteitsvolle buitenspeelplaatsen voorzien in de gemeente, besluit woordvoerster Marij Germijns.