WESTHOEK/HEUVELLAND – Het voorbije weekend vond voor het eerst in de West-Vlaamse geschiedenis een bijzondere viering plaats ter ere van St.-Vincent De Saragossa, de patroonheilige van de wijnbouw. Deze gebeurtenis markeert een mijlpaal voor de regionale wijnproducenten, vooral in het licht van de recente recordproductie in België.
Volgens gegevens van de Federale Overheidsdienst (FOD) werd er in 2023, meer dan 3,4 miljoen liter wijn geproduceerd, wat een stijging van 13% betekent ten opzichte van het vorige recordjaar in 2022.
Vintage Heuvelland
West-Vlaanderen herbergt ongeveer 150 hectare aan wijngaarden, waarvan 90 hectare in de schilderachtige Westhoek. Op initiatief van Vintage Heuvelland, een vereniging van 19 gepassioneerde wijnbouwers uit de regio, kwamen deze producenten samen in het Ontmoetingscentrum De Fontein in De Klijte. Tijdens de bijeenkomst legden de wijnbouwers een eed af om de aarde te respecteren, de natuur te waarderen en met zorg en toewijding hun wijnen te vervaardigen. Na deze plechtigheid droegen ze hun eigen kazuifels en marcheerden ze in processie door de pittoreske wijnvelden richting het wijndomein ’t Zwaluwnest.
“Wyn uut West-Vloandren”
Een hoogtepunt van de viering was de lancering van het nieuwe wijnlied, getiteld “Wyn uut West-Vloandren”. Het refrein van dit vrolijke lied bezingt de trots van de West-Vlaamse wijn, met zinnen die de unieke kwaliteiten van de lokale wijnen loven: “De godendrank van ’t westen, beter goa j’ nie vind’n, dan in de Heuvellandse bergen toet de stranden van de zee.”
De ceremonie op wijndomein ’t Zwaluwnest, omvatte ook een symbolisch ritueel, waarbij elke wijnbouwer een bundeltje snoeihout verbrandde. Deze handeling, die traditiegetrouw pas na de feestdag van St.-Vincent mag plaatsvinden, diende als gebed voor een vruchtbaar wijnjaar. De wijnbouwers hopen met deze rituelen en hun gezamenlijke inspanningen, dat de West-Vlaamse wijnbouw in de komende jaren verder zal bloeien .