BRUGGE – Er komt opnieuw een foto-tentoonstelling op de muur aan de “Gistfabriek”. Want dit jaar is het precies 200 jaar geleden dat de fotografie werd ontdekt. Schepen Nico Blontrock : “Om dit te herdenken plant ons Brugse stadsarchief een openluchtexpo aan de fabrieksmuur van de voormalige Gistfabriek in de Komvest om de bezoeker/passant de waarde van haar fotoverzameling kenbaar te maken en meteen ook een paar mijlpalen uit de geschiedenis van de fotografie te tonen.
De geschiedenis van de fotografie begon met de camera obscura, leidend tot de eerste foto van Joseph Nicéphore Niépce in1826. Om die reden organiseerde de vriendenkring van het Stadsarchief, Levend Archief, begin dit jaar al een 3-delige causerie met als thema ‘200 jaar fotografie’. “Ons stadsarchief bezit een bijzonder grote en uitermate interessante fotoverzameling, die reeds grotendeels ontsloten is via de website Beeldbankbrugge.be. De 200-jarige verjaardag is dus een ideaal moment om via die tentoonstelling het publiek kennis te laten maken met onze fotoverzameling en zo nog meer mensen de weg te laten vinden naar onze Beeldbankbrugge.be. De keuze voor een openlucht expo aan de fabrieksmuur van de voormalige Gistfabriek is ingegeven door het succes dat onze vorige openluchtexpo daar in 2022-2023 n.a.v. 125 jaar Gistfabriek heeft gekend. Heel wat wandelaars en fietsers hebben mij toen hun appreciatie kenbaar gemaakt”, zegt de schepen.
In de Foto-expo rond ‘200 jaar Fotografie’ komen naast een staalkaart met topstukken van onze collectie ook een aantal voorbeelden van technische vernieuwingen die zich in de twee eeuwen fotografie hebben gemanifesteerd. En er zal, gezien de plaats van deze expo, ook een verwijzing naar de voormalige Gistfabriek komen. “Dit jaar, in 2026, is het namelijk honderd jaar geleden dat het mooie art-deco directiegebouw aan de Komvest is opgetrokken geweest. Onze verzameling bevat enkele mooie foto’s tijdens het bouwen ervan, die we zullen tonen. Alles samen is er plaats om zestig foto’s, afgedrukt op canvasdoek, op te hangen. Tijdens het Open Monumentenweekend van 12 en 13 september zal in dit art-deco directiegebouw een kleine expo gehouden worden. Dan start ook de openluchtexpo”, aldus nog schepen Blontrock.
