KUURNE/RED. – ‘Veronica Sorry, is het nou allemaal echt voorbij?’ Het trieste antwoord viel in de late namiddag van zaterdag 31 augustus 1974 toen de sluiting van de veruit bekendste zeezender in de Benelux op ongeloof, onbegrip en op verdriet stuitte. De bevoegde minister van WVC (‘Welvaart, Volksgezondheid en Cultuur’) Harry van Doorn vormde het mikpunt van striemende kritiek, maar was die wel geheel terecht?
Het onaantastbare Radio Veronica op de ‘Norderney’ kreeg in het voorjaar van 1971 een flinke deuk. Aartsvijand Radio Noordzee, dat nochtans in ruil voor het bedrag van 1.000.000 gulden (45.380 euro) vrijwillig uit de lucht was gegaan, kreeg door een flinke kapitaalinjectie van de door Guus Jansen geleide muziekuitgeverij ‘Strengholt’ een unieke herkansing.
De irritatie veranderde bovendien snel in ergernis toen men voor de Nederlandstalige service op de ‘Mebo II’ de voormalige medewerkers Jan van Veen en Joost den Draaijer had aangetrokken.
Twee zeezenders, die voor de Scheveningse kust een bitsige strijd om de gunst van de hoofdzakelijk jeugdige consumenten uitvochten: het stond in de sterren geschreven dat het gekibbel onvermijdelijk zou ontaarden.
Nachtelijk vuurwerk
De spanningen haalden inmiddels mondjesmaat de landelijke pers maar waren slechts een voorbode van de totale chaos. Drie duikers klauterden in de late avond van 15/5/1971 in opdracht van de directie bij Veronica en zonder verder medeweten van de presentatoren aan boord van kleurige ‘Mebo II’. In tegenstelling tot eerdere instructies ontstond de brand niet op de olieleiding maar wel bij de waterbuizen. De daaropvolgende explosie schudde niet alleen het zendschip maar ook politiek Den Haag helemaal door elkaar.
Eenmaal de laatste rookontwikkeling vanop het blusschip ‘Volans’ was uitgewist en de schuldigen werden veroordeeld, groeide terecht de vrees voor de toekomst van de alternatieven als antwoord op het nauwelijks gewaardeerde Hilversum 3.
Massaal Protest
Het aanzwellend gemor van de politici in de Tweede Kamer over deze buitensporige praktijken evolueerde tot verschillende hoorzittingen waarbij een uitgebreide delegatie van Radio Veronica voor de omschakeling naar een legale omroep pleitte. Terwijl ‘algemeen directeur’ Rob Out en talrijke artiesten, ondanks de gestrande ‘Norderney’ als gevolg van een orkaan, het belang verdedigden, uitten duizenden aanhangers op het Haagse Binnenhof hun ongenoegen. ’18 april, we kunnen het toch maar proberen’ kreeg een overweldigende respons.
De regering hield echter het been stijf. Op 1/9/1974 zou een groot deel van de bevolking het inmiddels ingeburgerde luisterplezier verliezen.
Dan maar aan land zeker
Tijdens een alles of niets offensief om de definitieve ondergang af te wenden, ontketende de opgerichte Veronica Omroep Organisatie (‘VOO’) een grootschalige ledenwerfcampagne. De stormloop om zich geldig aan de mobiele studio of om zich in de studio aan de Hilversumse Lapershoek te registreren, liet de overheid koud. De weg naar een officiële erkenning in het omroep bastion bleef gesloten. De sfeer ebde helemaal weg toen de geliefde stemmen één na één afscheid namen. Met het uitschakelen van de zender op de ‘Norderney’ door technicus José van Groningen om 18.00 uur viel het doek over een rumoerige periode.
Ferry Maat zorgde twee uur later bij Radio Noordzee Internationaal voor een passend slot.
Epiloog
Ondanks de herhaalde politieke weigeringen om een vergunning toe te kennen, voerde de Veronica Omroep Organisatie de strijd op. De onafgebroken inspanningen werden uiteindelijk beloond toen de voormalige rebel en komiek André van Duin op 28/12/1975 de klassieke muziekzender Hilversum 4 openden. En het zou daar niet bij blijven…
Filip Van Molle, 28/8/2026, Radiovisie, RBU en VJV



