KUURNE/RED. – De viering van een kwarteeuw Radio Caroline In 1989 verliep in mineur. De gebrekkige ontvangst en de zeldzame bevoorradingen verhoogden onvermijdelijk de gespannen verhouding tussen Ronan O’Rahilly en de directie van het Nederlandstalige Radio 819. Een breuk kwam in zicht. Zeker toen de komst van nieuwe stations op de ‘MV Communicator’ en op de ‘MV Nannell’ voor de kust van Blankenberge zich als een lopend vuurtje verspreidde. De gealarmeerde justitie zocht naar middelen om de toenemende drukte op de Noordzee definitief uit te schakelen. Een speciale klacht boven de eerdere verwittigingen bracht één en ander in een stroomversnelling.
Na onregelmatige testuitzendingen startte World Mission van Gert-Jan Smit uit Breda Radio op 1 mei 1988 via de vrije noodfrequentie voor de scheepvaart 6215 kHz met betaalde religieuze blokken. Evangelist Johan Maasbach, Engelse en Amerikaanse groeperingen verkondigden ‘de blijde boodschap’ in geuren en in kleuren.
Ieder zijn geloof
Een welkome bron van inkomsten om de levensomstandigheden op het stilaan aftakelende zendschip, de ‘Ross Revenge’ te verbeteren. Een grondige opknapbeurt, het regelmatig bezorgen van voedsel en andere middelen zoals diesel drongen zich immers meer dan ooit op.
Opstapelende beschuldigingen
Ondanks de ontkenningen duurde het niet lang voor de klachten zich opstapelden. Niet alleen de schippers maar ook de reddingsdiensten en de kuststations werden via hun voorbehouden frequenties vaak gestoord. Een krijsende pastoor dook zelfs ongevraagd op via de radio van het Franse presidentiële vliegtuig voor François Mitterand. De spreekwoordelijke druppel te veel dus.
De onder druk gezette overheden openden -en vanwege de duidelijke Nederlandse betrokkenheid- een uitgebreid onderzoek. Telefoons van betrokkenen werden afgeluisterd. De Panamese ambassade ontving een fax met de vraag om meer duidelijkheid over de registratie van de ‘Ross Revenge’.
Grenzeloze brutaliteit
Gewapend met waterdichte bewijzen viel de justitie op 16 augustus 1989 binnen in huizen en verschillende bedrijven. Alle verwijzingen naar de activiteiten op de Noordzee verdwenen in de combi. Vier personen waaronder Ron van der Plas, die op het punt stond om de tender te nemen, werden meegenomen.
Aan het einde van de dag werd de volledige organisatie achter Radio 819 opgerold. Pogingen van eigenaar Nico Volker om via de ‘Ring Ring’ de bewoners op het zendschip te bereiken, mislukten want de inkomende gesprekken werden steeds geblokkeerd.
Herbert Visser, toen net aan de slag bij het pas opgerichte Radio 10 vroeg aan de manager van Radio Caroline, Peter Moore, om via een telefooncel te bellen. Dit om nog meer problemen te vermijden.
Voortdurende gruwel
Inmiddels werd ook duidelijk dat de ‘Ross Revenge’ over geen enkele vlag beschikte en dus stateloos rond dobberde. Aan boord hechtte men nauwelijks geloof aan de berichten over de klopjacht op de medewerkers en aan een dreigend ingrijpen. Zekerheid via een telefoongesprek? Het bleef angstwekkend stil. Het werd trouwens bittere ernst toen op zaterdag 19 augustus 1989 om 13.00 uur de ‘Volans’ met een half dozijn overheidspersoneel onder leiding van Mart Roumen, langszij kwam. Het gevreesde scenario werd werkelijkheid.
Verwoede inspanningen van technicus Peter Chicago om met geweld de toegang te beletten, leverden niets op. Enkel een vuistslag. Radio 819 en Radio Caroline schakelden onmiddellijk over naar een gezamenlijke programmering waarbij Neil Gates, Nigel Harris, Dave Richards, Bruce Monroe en Chris Kennedy de luisteraars over de gang van zaken informeerden.
Alles moet stuk
Alle zendapparatuur werd vernield of volledig onklaar gemaakt. Het verwijderen gebeurde in een cowboystijl. Gelukkig slaagde men er in om tijdens een pauze vitale onderdelen te verbergen met het vooruitzicht op een spoedige terugkeer.
De uitzendingen stopten brutaal rond 14.00 uur na ‘Song On The Radio’ van Al Stewart en de bekende tune van The Fortunes. Arie Swets en kok Eddie kozen vervolgens eieren voor hun geld. Zij ontliepen juridische vervolging door tegen de avond naar Scheveningen terug te keren met het schip, dat tijdens de bomaanslag op Radio Noordzee Internationaal in 1971 werd ingezet om het vuur op de ‘Mebo II’ te bestrijden.
Toch consensus
Door de raid werden alle mogelijke plannen opgeborgen. Vanwege de gigantische impact van de gebeurtenissen wou niemand zich nog aan een nieuw avontuur wagen. Vandaar dat buiten het in vervolging stellen van alle medewerkers ook door bemiddeling van Herbert Visser de organisatie van Radio Caroline alle materiaal terug kreeg. Alles werd eerst aan boord van een busje geladen om vervolgens op de ‘Ross Revenge’ te belanden. De laatst gedraaide track bij het Nederlandstalige Radio 819 symboliseerde zo het slot van een bijzonder woelige periode.
(Met oprechte dank aan Herbert Visser voor de aanvullende informatie)
FvM, 19/8/2019, BRU


